Pasy transportowe – jak zabezpieczyć transportowany ładunek?

2023-06-19
Pasy transportowe – jak zabezpieczyć transportowany ładunek?

Solidne pasy transportowe zabezpieczające transportowany ładunek

Samochody ciężarowe to szeroka kategoria pojazdów zróżnicowanych pod względem modeli. W zależności od charakteru firmy, wykorzystywać ona może do transportu swoich towarów pojazdy o konstrukcji mniejszej bądź większej. Konieczne jest zatem dobranie pojazdu o optymalnej budowie, tak aby, zmieścić się w nim mogły towary, które należy przewieźć. Zbyt duże powierzchnia ładunkowa pojazdu może natomiast generować zbędne koszty.

Aby móc przetransportować dany ładunek na wybraną odległość, konieczne jest właściwe jego zabezpieczenie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów są pasy transportowe. Umiejętne zastosowanie taśm daje pełną gwarancję przewiezienia określonej ilości towarów. Oczywiście pasy transportowe i taśmy różnią się między sobą długością bądź grubością. Wykonane muszą być z wysokiej jakości materiałów, odpornych na czynniki mechaniczne oraz zewnętrzne. Ważne jest, aby na pasy transportowe nie miały wpływu ekstremalne temperatury. 

Taśmy mocujące doskonale sprawdzą się w przypadku lekkich ładunków na przyczepie, aut transportowanych na lawecie, paczek umieszczonych w ładowni samochodu dostawczego, nieco cięższych palet z towarem na naczepie TIR-a czy maszyn budowlanych bądź przemysłowych. Rodzaj pasa dobrać należy do wagi oraz gabarytu towaru. 

Dlaczego zastosowanie pasów transportowych jest konieczne?

Transportowany ładunek nieustannie narażony jest na działanie sił fizycznych. Są to sytuacje nieuniknione, przed którymi oczywiście należy właściwie zabezpieczyć towar. Brak zabezpieczenia wiązałby się ze stwarzaniem dużego zagrożenia w ruchu drogowym – nie tylko względem kierowcy i przewożonego ładunku, ale także w odniesieniu do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na jakie zatem siły narażone są towary, znajdujące się wewnątrz samochodu ciężarowego?

Przyspieszenie – szybka zmiana prędkości pojazdu w określonym momencie powoduje, że ładunek wewnątrz samochodu ciężarowego przesuwa się do tyłu.

Hamowanie – odwrócone przyspieszenie, czyli znaczące zmniejszenie prędkości pojazdu sprawia, że towary w jego wnętrzu przesuwają się w stronę kabiny kierowcy.

Jazda na zakrętach – boczne przyspieszenie. Podczas wykonywania manewru skrętu, a tym samym zmiany kierunku jazdy, następuje przyspieszenie odśrodkowe. Wówczas ładunek przesuwać się może w stronę ścian bocznych.

Siła ciężkości – dociska przewożone towary do powierzchni w sposób pionowy.

Siła masy – bezwładność powoduje, iż ładunek utrzymany jest przez dany moment w pewnej pozycji, zatrzymuje się czy działa przeciwnie do zmiany kierunku jazdy, hamowania bądź przyspieszenia. 

Pasy transportowe w połączeniu z kątownikami 

Pasy transportowe to podstawowe akcesorium zabezpieczające transportowany ładunek. Oczywiście oprócz nich konieczne jest także zastosowanie innych części, które zagwarantują, iż przewożone towary bezpiecznie dotrą do celu. Taśmy transportowe warto łączyć z ochroną kątową w formie kątowników. Są to niewielkie elementy, utrzymujące ładunek w odpowiedniej pozycji pionowej. Kątowniki, jak sama nazwa wskazuje, umieszczać należy w części kątowej. 

Wstrząsy podczas przewożenia towarów są nieuniknione, dlatego transportowane towary muszę mieć zagwarantowaną pełną ochronę. Podczas zabezpieczania ładunku ważne jest, aby robić to dokładnie i precyzyjnie. Staranne przymocowanie pasów transportowych oraz użycie kątowników, zapewnią bezpieczne warunki przewozu towarów na wybrane odległości. Nie należy zapominać także o właściwym zamontowaniu plandeki. Dedykowany osprzęt do plandek pozwala właściwie przymocować plandekę do naczepy bądź samochodu ciężarowego.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-08
Bardzo sprawnie . Polecam. Adam .
2024-09-11
Wszystko w porządku, szyba pasuje szybka dostawa, dobra cena. Polecam
pixel