Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zadbaj o swój kombajn! Przewodnik po konserwacji przed żniwami

2023-02-21
Zadbaj o swój kombajn! Przewodnik po konserwacji przed żniwami

Dobre wyniki widoczne po ciężkiej pracy są zawsze satysfakcjonujące. Żniwa stanowią jednak stresujący okres. Utrzymanie doskonałego stanu maszyn rolniczych, takich jak kombajny zbożowe, zapewni Ci spokój ducha.

Nie ma czasu na przestoje

Żniwa rządzą się swoimi zasadami: zbiory trzeba prowadzić szybko i wydajnie. To nie może być trudne, prawda? Wszystko zależy od poprawnej konserwacji przed żniwami. To etap, na którym dzięki wcześniejszemu przygotowaniu kombajnu, Wasze żniwa nie będą wyglądały jak przymus pchania koszyka z zablokowanymi kołami.

Utrzymanie kombajnu w doskonałym stanie umożliwi uzyskanie najlepszych wyników podczas żniw. Oto kilka kluczowych punktów, które pomogą Ci zadbać o optymalną konserwację przed rozpoczęciem żniw.

Wydajność zależy od Ciebie

Dokładna konserwacja i terminowa wymiana zużytych części może przywrócić pełny potencjał maszyny. Spójrzmy dokładniej na zalecane działania przed rozpoczęciem okresu żniw. 

1) Czyszczenie maszyny

Konserwacja zaczyna się od dokładnego czyszczenia. Dzięki czyszczeniu ewentualne naprawy stają się przyjemniejsze i natychmiast można dostrzec występujące problemy. Podczas czyszczenia maszyny sprawdź dokładnie następujące elementy:

 • Sprawdź, czy filtry, takie jak filtr powietrza, filtr kabinowy, filtr oleju i filtr paliwa, nie wymagają czyszczenia lub wymiany.
 • Upewnij się, że chwytacz kamieni działa prawidłowo i że jest pusty.
 • Wyczyść układ młócący i pojemnik na ziarno. Pozostałości zbóż mogą przyciągnąć szczury i inne szkodniki, które z kolei mogą powodować uszkodzenia maszyny.
 • Upewnij się, że wszystkie układy hydrauliczne są czyste i nie są tłuste w wyniki „pocenia się” systemu.

2) Sprawdź elementy pod kątem zużycia i uszkodzenia

Niektóre elementy ulegają znacznemu zużyciu podczas żniw. Należy bezwzględnie sprawdzić takie części pod kątem zużycia i uszkodzenia i w razie konieczności je wymienić. Następujące części wymagają dokładnego przeglądu przed rozpoczęciem sezonu żniw.

Pasy ulegają znacznemu zużyciu. Zaleca się kontrolę i wymianę tych pasów, które wykazują oznaki nadmiernego zużycia. 

Ostrza (oraz towarzyszące im części do hedera) stanowią kluczowe elementy, umożliwiające przeprowadzenie bezproblemowych żniw. Kamienie i inne zanieczyszczenia mogą powodować powstawanie uszkodzeń zarówno ostrzy, jak i znajdujących się pod nim elementów osprzętu. Wymień uszkodzone ostrza, aby zapewnić bezawaryjne żniwa.

Hamulce mają kluczowe znaczenie dla bezpiecznej i wydajnej pracy. W przypadku ich zablokowania może dojść do powstania pożaru, zwłaszcza jeśli zaciski hamulcowe nie otworzą się prawidłowo. 

Klepisko kombajnu stanowi nieodłączny element kombajnu zbożowego. Uwalnia z roślin ziarno i przenosi je na sito. Upewnij się, że pręty i przewody są w dobrym stanie. W innym przypadku należy wymienić te części.

Zbiornik na ziarno i podajnik również wymagają dokładnej kontroli. Wymień gumowe płyty w przypadku oznak zużycia. Wymień lub nasmaruj łańcuchy i sprawdź je pod kątem luzu. Sprawdź również wszystkie pasy i wymień je, jeśli są zużyte. 

Zespół czyszczący i sita wymagają okresowych kontroli. Upewnij się, że pręty pozostają w dobrym stanie, a otwory nie zmieniły kształtu. Należy także sprawdzić łożyska i tuleje systemu otrząsania. 

3) Wykonuj okresowe konserwacje

Poza wymianą części należy konserwować pozostałe elementy, aby przedłużyć ich żywotność. Poniższe czynności zapewnią prawidłowe funkcjonowanie układów, aby sezon żniw przebiegał bez zbędnych awarii.

 • Wymień olej układu hydraulicznego
 • Sprawdź wszystkie czujniki i dokonaj ich pomiarów
 • Sprawdź również, czy wszystkie światłą działają prawidłowo
 • Sprawdź ciśnienie w oponach.
 • Aby zapewnić nieprzerwaną pracę podczas żniw, należy upewnić się, że wałki napędowe i sprzęgła są w doskonałym stanie.
 • Upewnij się, że wszelkie wymagane prawem oznakowanie jest obecne w czasie ruchu maszyny po drogach publicznych.
 • Przeprowadź kontrolę kabiny i upewnij się, że klimatyzacja działa poprawnie. 

Stosując się do czynności opisanych w tym przewodniku konserwacji przed żniwami, możesz pracować bez obaw.

Potrzebujesz wysokiej jakości części i akcesoriów, aby przeprowadzić konserwację przed rozpoczęciem żniw? Możesz polegać na NAS w zakresie błyskawicznej dostawy potrzebnych części. Po prostu złóż zamówienie w naszym sklepie, a my dostarczymy Twoje zamówienie jak najszybciej!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Produkt zgodny dobrze zapakowany
2024-03-09
Sprawnie i szybko
pixel